SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna. - Wsparcie psychologiczne przez telefon oraz online - co warto wiedzieć. - SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna.
Psychoterapia indywidualna, Psychoterapia grupowa, Konsultacje psychologiczne, Warsztaty tematyczne, Sesje rodzinne, Krótkoterminowa terapia par, Psychoterapia uzależnień, Psychoterapia współuzależnień, DDA
SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna.SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna.SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna.SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna.SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna.

Wsparcie psychologiczne przez telefon oraz online - co warto wiedzieć.

Czasami wystarczy jeden telefon, jedno słowo, jeden gest, aby uwierzyć, że ze swoimi problemami nie jesteśmy sami.”

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie nasze życie bez telefonu oraz internetu. Ten artykuł ma na celu przybliżenie pomocy psychologicznej tym osobom, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie mają gotowości skorzystać z tradycyjnej wizyty u psychologa. Choć oferta pomocy psychologicznej jest bardzo bogata, wiele osób ma w dalszym ciągu opory przed udaniem się do psychologa. Wstyd i lęk mogą odgrywać tu istotną rolę. Wraz z postępem technologii została rozwinięta oferta pomocy psychologicznej przez telefon oraz on-line. W zasadzie pierwsza telefoniczna pomoc powstała już w 1953r. i ciągle jest udoskonalana.

Kilka lat temu pracowałam jako konsultant telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dzięki temu doświadczeniu nabrałam ogromnego zaufania dla tego typu pomocy. Jako potrzebujący rozmowy, po drugiej stronie telefonu możemy się spodziewać konsultantów z wykształceniem psychologicznym, przygotowanych do udzielania pomocy przez telefon. Przechodzą oni wielogodzinne szkolenia. Dzwoniący nie musi podawać żadnych danych, pozostaje anonimowy, a to początkowo może zwiększać poczucie bezpieczeństwa. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży jest bezpłatny i anonimowy. Jest czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 12:00 do 2:00. Istnieje też możliwość napisania wiadomości przez stronę 116111.pl. Na odpowiedź ze strony konsultanta trzeba niestety poczekać kilka. Jest to szczególny rodzaj pomocy psychologicznej dla dzieci. Same nie mogą się udać do gabinetu psychologa (bez zgody rodziców).

Nie od dziś wiadomo, że rozmowy pomagają. Mają szczególną moc, szczególnie jeśli po drugiej stronie jest osoba, która słucha, nie ocenia, daje przestrzeń do wygadanie się, pomaga rozważyć różne rozwiązania, jednak nigdy nie daje ich gotowych. Rady łatwo odrzucić, gdy nie są naszym własnym pomysłem na rozwiązanie sytuacji.

Istnieje wiele telefonów zaufania, przeznaczonych również dla osób dorosłych. Jednym z nich jest Kryzysowy Telefon Zaufania dla osób dorosłych 116 123 bezpłatny, anonimowy, czynny codziennie w godzinach 12:00-22:00. Przeznaczony jest dla osób, które nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, a potrzebują rozmowy i wsparcia.

Dla osób doświadczających przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej, powstał Ogólnopolski Telefon dla osób doświadczających przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002. Konsultant może pomóc wskazać miejsce i możliwe rozwiązania, by przemoc jak najszybciej zatrzymać. Jest to niesamowicie ważne, aby ktokolwiek dowiedział się o cierpieniu drugiej osoby, gdyż osoby doświadczające przemocy często przez lata cierpią same, w milczeniu. Lekarstwem może okazać się rozmowa, zrozumienie i ujawnienie przemocy, bo nikt nie ma prawa krzywdzić drugiej osoby. Konsultant ma również wiedzę na temat procedury Niebieskiej Karty, może wytłumaczyć jej działanie i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Istnieje również możliwość skorzystania z porady prawnika w Telefonicznej Poradni Prawnej. Konsultacje prawnika są możliwe w poniedziałki i wrotki w godzinach 17:00-21:00 pod numerem 22 666 28 50 (płatny numer) oraz w środę w godzinach 18:00-22:00 pod numerem 800 120 002. Świadomość swoich praw dodaje mocy do działania. Można również skorzystać z pomocy poprzez wiadomość e-mail pisząc na adres: niebieskalinia@niebieskalinia.info.

Od 2013r. funkcjonuje również Telefon wsparcia dla osób w żałobie pod numerem 800 108 108. Telefon jest bezpłatny, anonimowy, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-20:00. Jest przeznaczony dla osób, które przechodzą trudny czas w związku ze stratą bliskiej osoby. Mogą uzyskać wsparcie oraz informacje o konkretnych miejscach, w których mogą podjąć terapię.

Mówi się, że depresja jest chorobą naszych czasów. Wiele osób boryka się zaburzeniami depresyjnymi, doświadczają nieustannego zmęczenia, smutku, płaczliwości, nic ich nie cieszy, unikają kontaktów z ludźmi, mają kłopoty ze snem, rano doświadczają gorszego samopoczucia i mają ochotę zniknąć, odebrać sobie życie. Jeśli ten stan się przedłuża należy koniecznie go skonsultować z lekarzem oraz skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Dla osób, które mają wątpliwości powstał Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01. Po drugiej stronie telefonu są lekarze psychiatrzy, którzy służą wsparciem. Przez telefon nie można postawić diagnozy, nie zastąpi wizyty u lekarza w gabinecie, jednak może rozwiać różne wątpliwości i poszerzyć możliwości rozwiązań i wzmocnić decyzję o zgłoszeniu się do profesjonalnej placówki. Nieleczona depresja stanowi śmiertelne zagrożenie. Telefon zaufania służy również rodzinom, którzy mogą nie wiedzieć jak radzić sobie z chorobą bliskiej osoby.

Innym ważny obszar, w którym pomoc online również pomaga są uzależnienia. Powstał telefon zaufania dla osób cierpiących na uzależnienia behawioralne jak: hazard, seks, jedzenia, zakupy, praca. Telefon ten działa pod numerem 801 889 880, jest czynny codziennie w godzinach 17:00-22:00.

Od wielu lat działa również Telefon Zaufania dla osób, które przeżywają trudności w związku ze swoją orientacją bądź tożsamością płciową. Telefon jest skierowany do osób ze społeczności LGBT oraz ich bliskich, rodzin. Numer pod który należy zadzwonić to 22 628 52 22, czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-21:00. Możliwy jest również kontakt e-mailowy poradnictwo@lambdawarszawa.org.

Telefonów zaufania jak widać jest bardzo dużo. Powstają wciąż nowe, skoncentrowane na udzielaniu specjalistycznej pomocy w dziedzinie przeciwdziałania przemocy, pomocy dzieciom, młodzieży, dorosłych, osobom cierpiącym na depresję, uzależnień, dla nauczycieli, rodziców itd. Choć pomoc telefoniczna nie zastąpi psychoterapii, to może stanowić ważny element w jej rozpoczęciu i znalezieniu najbardziej odpowiedniego miejsca do rozpoczęcia leczenia. Najważniejsze wydaje się po prostu poszukanie pomocy i jeśli anonimowa rozmowa przez telefon ma być pierwszym krokiem ku poszukania pomocy to warto wykonać ten telefon. Nigdy nie jest za późno na zmiany.

Źródła internetowe:

116111.pl – Telefon Zaufania dla dzieci i Młodzieży

116123.edu.pl Telefon Zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym

naglesami.org.pl – Fundacja Nagle Sami pomagająca osobom w żałobie

niebieskalinia.pl - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"

stopdepresji.pl – Antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA

uzależnieniabehawioralne.pl – Telefon Zaufania oraz Poradnia online o tematyce uzależnień behawioralnych

lambdawarszawa.org – Stowarzyszenie Lambda udzielające pomocy osobom LGBT

Literatura:

Kwartalnik Dziecko Krzywdzone Vol 9, No 2 (2010) Fundacja Dzieci Niczyje: Historia telefonów zaufania w Polsce i na świecie. Lucyna Kicińska

Kamila Czajkowska 

Artykuł ukazał się Gazecie Wieści Ziemi Stanisławowskiej.