SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna. - Wizyta o lekarza psychiatry ? dlaczego nie warto się jej bać. - SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna.
Psychoterapia indywidualna, Psychoterapia grupowa, Konsultacje psychologiczne, Warsztaty tematyczne, Sesje rodzinne, Krótkoterminowa terapia par, Psychoterapia uzależnień, Psychoterapia współuzależnień, DDA
SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna.SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna.SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna.SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna.SYMETRIA PRYWATNY GABINET PSYCHOLOGICZNY - Terapia grupowa i indywidualna.

Wizyta o lekarza psychiatry ? dlaczego nie warto się jej bać.

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.” Awicenna

Wokół wizyty u psychiatry panuje wiele mitów. Mimo iż żyjemy w XXI-wieku, dalej funkcjonuje przekonanie, że tylko osoby głęboko zaburzone korzystają z pomocy lekarza psychiatry. To nieprawda.

Psychiatria to specjalizacja medyczna, zajmująca się psychiką człowieka. Udajemy się wpierw do lekarza internisty, który kieruje nas do specjalisty. Kiedy boli nas serce, udajemy się do kardiologa a gdy mamy problemy z układem moczowym - urolog jest specjalistą w tej dziedzinie. Gdy spodziewamy się dziecka, ginekolog jest odpowiednim specjalistą. Psychiatra to kolejny specjalista, do którego warto się udać, gdy zauważymy u siebie problemy psychiczne. Może to być np. spadek nastroju, wahania nastroju, lęki, bezsenność itd. Gdy nasze samopoczucie zaczyna przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu to znak, że warto udać się do lekarza psychiatry. Wielu specjalistów ma przygotowanie psychoterapeutyczne. Kończą oni również kursy umożliwiające prowadzenie psychoterapii co powoduje, że już od pierwszego spotkania kierują się empatią. Lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa, a żadne informacje, które ujawnimy nie wyjdą poza ściany gabinetu.

Ważne jest to, że jeśli pierwsza wizyta nie będzie nas satysfakcjonować i nie poczujemy się zrozumiani lub nie nawiążemy relacji z lekarzem - nie warto się poddawać. Można udać się do innego specjalisty i poszukać takiego, przez którego będziemy się czuli zrozumiani i otoczeni opieką.

Do takiej wizyty można się przygotować.

Pierwsze spotkanie to konsultacja, która trwa zazwyczaj dłużej. Lekarz zbiera wywiad. Może zadawać pytania dotyczące objawów które zgłaszasz. Może również dopytywać się o historię rodzinną, dzieciństwo, okres szkolny oraz dorastania. Osobowość człowieka kształtuje się przez kilkadziesiąt lat a lekarz ma za zadanie zweryfikować z czego mogą wynikać objawy, które dokuczają. Przygotowanie do wizyty może polegać na spisaniu objawów, które nam towarzyszą. Możemy zanotować ważne wydarzenia z przeszłości i historię chorób w rodzinie. Wywiad służy postawieniu diagnozy i rozpoczęciu leczenia. Lekarz może zaproponować dodatkowe formy wsparcia psychiki jak np psychoterapię.

Jeżeli lekarz nie zauważy niepokojących objawów to na pewno o tym powie. Nie postawi diagnozy na zaś, pochopnie.

Jeśli nie wyrazimy zgody na przyjmowanie leków, to lekarz nas do tego nie może zmusić. Co najwyżej poinformuje o swoich zaleceniach i spostrzeżeniach.

Lekarz może zaproponować zwolnienie lekarskie a pracodawca nie będzie miał wglądu w informację, na jaką jednostkę chorobową pacjent cierpi. Ponadto, nigdy nie proponuje zwolnienia pochopnie. Warto potraktować to jako czas na zregenerowanie swojej psychiki i dojście do siebie.

Wiedza o naszym zdrowiu jest objęta tajemnicą, nikt nie ma wglądu w historię choroby, a szczególnie przyszły lub obecny pracodawca oraz rodzina i znajomi.

Wiele osób obawia się, że taka wizyta jest plamą na ich wizerunku. „Bo przecież powinienem być silny/a i dać sobie radę sam/a”. Jest to ogólnie panujące, błędne i destrukcyjne przekonanie. Po to istnieje profesja psychiatry, aby skrócić cierpienie i poprawić jakość swojego życia.

Lekarz może zlecić dodatkowe badania jak np. badania tarczycy. Często mają one związek z naszym funkcjonowaniem emocjonalnym. Może zalecić badania EEG i rezonans magnetyczny oraz skierować do neurologa lub zlecić różne dodatkowe czynności służące poprawie samopoczucia.

Można wybrać się z kimś komu ufamy, jeśli obawiamy się momentu samej wizyty. Obecność bliskich osób może być bardzo pomocna. Umówienie się na telefon z kimś dla nas ważnym bezpośrednio po wizycie u lekarza psychiatry również.

Wiele osób obawia się leków przepisywanych przez psychiatrę. Panuje przekonanie, że jeśli ktoś już zacznie brać leki, to będzie je brał do końca życia. Nie jest to prawda. Współczesne leki np. przeciwdepresyjne, mają również działanie przeciwlękowe. Bierze się je określony czas, aby wyrównać niedobory w organizmie. Leki te nie są uzależniające. Warto pamiętać, że na pełne działanie leków czasem trzeba poczekać nawet 2 tygodnie. Nie bierze się ich do końca życia. Lekarz ustala dawkę leków na podstawie objawów i wstępnie informuje ile leczenie może potrwać. Ważne, żeby porozmawiać z nim o swoich obawach. Niektóre z leków można przyjmować tylko doraźnie lub przez bardzo krótki czas. Ważne, aby trzymać się zaleceń lekarza, dopytać i rozwiać wszelkie wątpliwości. Należy konsultować się, jeśli wystąpiłyby jakiekolwiek działania niepożądane. Istnieje możliwość zmiany leków i dobrania takich, które nasz organizm dobrze toleruje. Nie warto przerywać samoistnie leczenia, bo może to przynieść wiele niekorzystnych skutków. Nie warto też leczyć się po swojemu zmieniając dawki leków. Warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

W razie wątpliwości, zachęcam do skorzystania z antydepresyjnego telefonu Forum przeciw depresji 22 594 91 00, przy którym w środy i czwartki w godzinach 17:00-19:00 dyżuruje lekarz specjalista psychiatra. Rozmowa telefoniczna nie zastąpi wizyty u lekarza, ale może zmniejszyć lęk i przygotować do pierwszej wizyty.

Tym artykułem chciałabym przede wszystkim przekazać, że nie warto zwlekać jeśli źle się czujemy psychicznie. Zdrowie mamy jedno, psychikę również. Warto o nią dbać każdego dnia. Jednak czasami są momenty, w których konieczna jest pomoc specjalisty i samodzielne próby tylko przedłużają cierpienie. Siła człowieka tkwi w uznaniu przez niego, że ma prawo być słaby.

 

Kamila Czajkowska